Nume echipă:  ECOlogistii

Nume organizație gazdă:  Asociația Youth for Society

Valoarea finanțării: 2.000 lei

Povestea proiectului:

"Cu ajutorul ,"ECO Style”, vrem sa aducem o contributie comunitatii noastre imbunatatind stilul de viata deficitar al tinerilor prin promovarea unei vieti sanatoase, incurajarea protectiei mediului ca aspect al dezvoltarii durabile. Proiectul are in vedere ca participanti 20 de elevi din cls. V-VIII ai ,,Scolii Iancului” si pe langa obiectivele enuntate mai sus, ne propunem sa-i ajutam pe acestia sa-si dezvolte abilitatile de comunicare si socializare.

Acesta se va desfasura pe durata a cinci weekenduri, in perioada 15 aprilie - 20 mai, dintre care: patru vor fi destinate workshopurilor cu acestia, toate desfasurate in aer liber, iar in ultimul weekend vom organiza un eveniment, la care vom aduce alti 20 de participanti din afara, un fel de decathlon (in cazul nostrum ECOthlon) cu prilejul caruia vom putea raspandi ideile care stau la baza proiectului – vom imparti brosuri elaborate de echipa noastra pe parcursul desfasurarii acestuia- si, bineinteles, este o foarte buna oportunitate de a promova ecologia si viata sanatoasa, intr-un mediu distractiv, bazat pe educatia non-formala." (echipa ECOlogistii)